Jak správně držet zrcadlovku

Správné držení zrcadlovky je naprosto nezbytným předpokladem pro dobré focení.

Pozice těla: Na pozici Vašeho těla velmi záleží a je velmi podobná jako při střelbě (fotografování se také nazývá „Lov beze zbraně“). Je dobré mít levou nohou mírně nakročeno a váhu přenést na tuto nohu.

Pravá ruka: Protože jsou všechny fotoaparáty dělány pro praváky, slouží pravá ruka primárně k ovládání fotoaparátu. Ukazováčkem mačkáte spoušť a obvykle palcem/ukazováčkem nastavujete expoziční hodnoty. Výhodou zrcadlovky je možnost ji pravou rukou dobře uchopit. Tento úchop by měl být takový, abyste byli schopni fotografovat jen jednou rukou.

Levá ruka: Pokud pravou rukou fotoaparát ovládáme, tak levou rukou jej primárně stabilizujeme. Proto je ruka opřená o hruď a palec levé ruky směřuje doleva. Levou rukou také měníme ohniskovou vzdálenost (zoomujeme), manuálně ostříme a ovládáme některé ovládací prvky umístěné na levé straně fotoaparátu.

Horizontální a vertikální držení fotoaparátu. 

Základem je horizontální držení fotoaparátu. Je to nejčastější způsob, protože naše zorné pole je také horizontální a my jsme zvyklí takto vnímat realitu. Pro fotografii je ale naprosto nezbytné naučit se dívat také „vertikálně“ a tomu přizpůsobit držení fotoaparátu. Při vertikálním držení stačí jen zvednout pravou ruku a v levé ruce fotoaparát protočit.Jiným řešením je použití dodatečného vertikálního gripu, který umožňuje fotografování na výšku a držení fotoaparátu klasickým způsobem (jen zrcadlovky nejvyšší třídy mají tento vertikální grip integrovaný).

jakdrzet

Správné držení zrcadlovky se nezměnilo od dob klasických kinofilmových zrcadlovek (přejato z manuálu pro fotoaparát Fujica ST801).